Blog po siedmych rokoch …

Autor: Mária Nemcová | 1.1.2014 o 10:55 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  330x

Už je to takmer sedem rokov, čo som napísala posledný blog. A boli to reakcie ( nereakcie) čitateľov, ktoré zastavili moje písanie v tom období. Moja krehká sebadôvera, bola narušená zopár ľuďmi, ktorých tvár ani len nepoznám. Dovolila som im to. Často to dovolím aj teraz,  i keď čitatelia a vôbec ľudia vedia byť krutí. Ale zmenilo sa od vtedy niečo? Je to ťažšia otázka ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ten či tá, čo toto čítate, viete si ju zodpovedať ?

Ja viem, že som prežila ťažké obdobie: videla som pomaly umierať otca, ktorému som týžden pred smrťou odpustila, ale stále sa rany z detstva prejavujú. Umrel mi starý otec, ktorého som zbožňovala. Bola svedkom boja mojej mami s jej vlastnou mamou a stále som v hádankách, čo jej vlastná mama ( tá tvrdá , tvrdohlavá a nevzdelaná žena, moja stará mama) vlastne urobila. Aj moja stará mama zomrela a mama zdravotne skolabovala. Bola som v náročnom vzťahu s mužom, ktorý ma položil na kolená.

Žila som v Španielsku. Niekoľkokrát som radikálne zmenila účes. Dala si spraviť tetovanie. Zlomila členok a rozbila na kúsky meniskus. "Náhodnym" chirurgickým zakrokom sa mi podarilo zistiť, že mám genetickú poruchu: Neurofibromatózu.

Naučila som sa plavať a začala veľa energie venovať športu, ktorý mi zároveň dáva energiu späť. Kúpila som byt cez hypotéku a zariadila : úplne sama. Pre jednu firmu pracujem už 5 rokov. Mám celkom fajn plat a pozíciu, ale práca ma frustruje. Môj mozog jednoducho odmieta niektoré veci akceptovať, ale platí mi účty. Som totálne mimo odbor, ktorý som študovala na univerzite, takže som sa zaradila do tej istej armády, ktorá ma titul bez použitia. Stále žijem s pritiahnutým opaskom.

Som "single". Všetky moje blízke kamarátky sú "niekde": vo vzťahu, s dieťaťom alebo pri pracovných témach, ktoré ich rozvíjajú po intelektuálnej stránke. Už takmer štyri roky som zároveň svedkom ako rastie jedna malá ľudská bytosť, ktorá ma v sobotu nazvala Majuška a vymyslela rozprávku, kde sa všetko trbliece a medvede rozprávajú hrubým hlasom a ježibaby sa jedia. Ľúbim ju ako vlastnú, aj keď ona to asi ešte celkom nevie, a vždy s úžasom sledujem ako sa ona rozvíja alebo sa len usmejem, keď mi odmietne dať pusu na rozlúčku.

Tento rok som mala 9 krát rande. Jedno väčšia katastrofa ako druhé, ale zase ja som bola rovnako katastrofa pre tú mužskú stranu. Takže ma to vôbec netrápi. A konečne som našla odvahu, i keď je to odvaha malá, vrátiť sa späť k štúdiu toho, čo ma baví a čo ma vždy bavilo aj za cenu toho, že sa nikdy v tom nebudem realizovať po profesionálnej stránke.

Napriek hore napísanému, často mám pocit, že som sa nikde nepohla a nič sa nezmenilo ( teda okrem toho, že už naozaj vidím vrasky na tvári a že mi šedivé vlasy pripomína aj suseda). Lenže tento rok mi "cinklo do nosa" zopár blogov, veľké témy tohto roka ma predsa len rozhýbali. Rozhýbali môj myšlienkový svet a kladenie otázok, už nie je len introspektívne. Znovu sa pýtam na svet. Stále mám strach formulovať svoje názory a veriť v samú seba a asi sa to nikdy nezmení a ja sa len musím naučiť mierniť dopady môjho vlastného kritického pohľadu samej na seba. No zároveň som prestala riešiť "autority" a to všetky: intelektuálne, náboženské, politické, či jedného človeka, na ktorého názore som lipla ... a akceptovala som, že hľadanie si miesta vo svete, je pre niektorých z nás, nekonečný proces. Uvedomila som si, že kritické myslenie má pre mňa veľmi dôležité miesto.

Začína rok 2014. Neželám si nič. Asi. Ale v svetle výroku, ktorý je v mojom "one sentence journal" pre tento deň, želám všetkým, hlavne mojím blízkym, aby: "The biggest happiness is when at the end of the year you feel better than at the beginning." Henry David Thoreau.

Napriek tomu, že to píšem z tepla svojho domova a prežívam koniec roka úplne sama, s trochou horkosti, ale predsa hovorím: Áno, môj koniec je lepší, ako bol začiatok. A úvodná otázka ? Stále sa meníme a predsa ostávame rovnakí. Možno o tom napíšem blog :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan začal sezónu klasík druhým miestom, opäť ho zdolal van Avermaet

Belgičan porazil slovenského cyklistu na belgickej klasike Omloop Het Nieuswblad aj minulý rok.

PLUS

Ako pred sto rokmi vysvetľovali príchod tabaku do Európy

Ako sa tabak (dohán) dostal do Európy a ako sa ujalo fajčenie?


Už ste čítali?